Zázvor - zázračná rostlina

Zázvor je velice důležité, mnohostranné i známé koření, ale víte o jeho úžasných léčivých účincích?

Zázvor je nejpopulárnější ze stovek rostlin z čeledi zázvorovitých. Správně botanicky je však oddenkem, ne kořenem. Vyskytuje se v mnoha podobách od jemného po hodně pálivý a pro správný růst vyžaduje tropické podmínky a úrodnou půdu.

Po tisíciletí využívaly účinků zázvoru miliony lidí. Pro své duchovně povznášející účinky, snadnou stravitelnost a posilující účinky byl zázvor součástí mnoha východních receptů. V sanskrtu je zázvor příhodně pojmenován jako „višvabhésadž“, univerzální medicína.

V dřívějších dobách byl zázvor užíván k hojení ran, jako analgetikum (lék proti bolesti), k léčení artritidy, vředů a jako povzbuzující prostředek. Dále byly jeho zdravotní účinky používány k léčení respiračních, kardiovaskulárních, reproduktivních a zažívacích problémů.

Svoji první kulinářskou zkušenost jsem měl se zázvorem v roce 1974 v západním Bengálsku během návštěvy svatého města Májápur. První ráno jsem seděl společně se stovkou dalších osob na chladivé mramorové podlaze terasy v chrámu Čandródaja. Od Gangy, která majestátně plynula mezi blízkými rýžovými poli, vál příjemný vánek. Bylo to naše první jídlo v Indii, vlastně spíše hostina o mnoha chodech.

Ačkoli přesné menu si již nevybavím, jasně si vzpomínám na vkusný a přesto jednoduchý chod – cizrnu, která se podávala s tenkými, měkkými plátky zázvoru, s papírově tenkou narůžovělou kůrkou a nazelenalým vnitřkem, pokapanými citronovou šťávou a jemně posolenými. Byl to tak úžasný zážitek, že ho ani následující čtvrtstoletí kulinářských zkušeností nevymazalo z paměti.

Zázvor stále patří v kuchyni k mým oblíbeným favoritům. Lahodí mi jeho kořeněná, sladká vůně, jeho nepřekonatelně čistá pálivá chuť, jeho povzbuzující účinky na trávení a v neposlední řadě pročišťující účinky na celé tělo.


Recept na čerstvé zázvorové čatný od Jamuny déví:

příprava: cca 10 minut
množství: cca 1½ šálku

3 polévkové lžíce čerstvé citronové šťávy
1/3 šálku čerstvé pomerančové šťávy
3/4 šálku oloupaného čerstvého zázvoru, nahrubo nakrájeného
1/2 šálku kostiček sušené papáji (nebo jiného sušeného ovoce podle vašeho výběru)
1/2 šálku čerstvého nebo sušeného strouhaného kokosu
1 1/2 čajové lžičky soli

Do mixéru nalijte citrónovou šťávu a polovinu pomerančové šťávy. Přidejte všechny zbývající suroviny a přibližně minutu mixujte. Odklopte víčko a setřete dolů vše, co zůstalo na stěnách nádoby. Potom přidejte zbytek pomerančové šťávy a mixujte při snížených otáčkách na jemné pyré. Přelijte do keramické nebo nerezové nádoby a přikryjte až do doby podávání.

(V originálu „Ginger the Miracle Herb” od Kúrmy dáse, přeložil bh. Jaroslav Trachta.)